// // //

English National League Predictions this Season

 

ENGLISH NATIONAL

ENGLISH NATIONAL Predictions this season page where you can access all of the tips and how they performed for the whole of the current season.

At the top of the page is a handy key explaining all of the various columns in the tables.

Key
FF: Footyforecast methodRF: Rateform method
WDL: Win Draw Loss methodSEQ: Simple Sequence method
SCO: Score Prediction methodBest: Combined prediction from all five main methods
SF: Superform methodRes: Actual Result
ENGLISH NATIONAL Predictions This Season
Home SideAway SideFFRFWDLSeqScoBestSFRes
Saturday 3rd November 2018
Afc Fylde Leyton Orient 1-2 1-3 
Barnet Maidstone United 1-0 0-2 
Bromley Hartlepool United 1-0 4-0 
Dover Athletic Maidenhead Utd 0-2 2-0 
Eastleigh Salford City 0-2 1-1 
Ebbsfleet Barrow 0-1 1-0 
Harrogate Town Chesterfield 1-1 1-1 
Havant & Waterlooville Halifax Town 1-0 2-1 
Solihull Moors Boreham Wood 2-1 0-0 
Sutton United Dagenham & Redbridge 1-1 1-0 
Wrexham Gateshead 1-0 3-1 
Tuesday 30th October 2018
Afc Fylde Gateshead 1-1 1-0 
Aldershot Boreham Wood 2-1 1-1 
Barnet Salford City 0-2 X2 1-3 
Dover Athletic Dagenham & Redbridge 0-1 0-2 
Eastleigh Leyton Orient 0-2 1-1 
Ebbsfleet Maidstone United 0-1 1-1 
Harrogate Town Barrow 2-1 1X 4-2 
Havant & Waterlooville Maidenhead Utd 1-1 7-0 
Solihull Moors Halifax Town 2-0 0-0 
Sutton United Chesterfield 1-1 1X 1-1 
Wrexham Hartlepool United 1-0 1X 1-0 
Saturday 27th October 2018
Barrow Barnet 1-1 0-2 
Boreham Wood Bromley 2-2 2-1 
Chesterfield Wrexham 0-1 1-1 
Dagenham & Redbridge Harrogate Town 0-3 2-1 
Halifax Town Eastleigh 1-0 X2 0-1 
Gateshead Aldershot 1-1 3-0 
Hartlepool United Sutton United 1-0 2-3 
Leyton Orient Havant & Waterlooville 3-0 4-0 
Maidenhead Utd Afc Fylde 0-1 0-6 
Maidstone United Solihull Moors 0-1 1-3 
Salford City Ebbsfleet 3-1 1-1 
Saturday 13th October 2018
Afc Fylde Maidstone United 2-0 1X 2-0 
Boreham Wood Maidenhead Utd 1-1 X2 3-1 
Bromley Barrow 1-0 X2 2-1 
Dagenham & Redbridge Wrexham 1-1 1-2 
Eastleigh Aldershot 1-0 1-2 
Harrogate Town Dover Athletic 4-0 2-2 
Havant & Waterlooville Gateshead 0-1 0-1 
Leyton Orient Hartlepool United 2-0 0-0 
Solihull Moors Ebbsfleet 2-2 1X 2-1 
Halifax Town Chesterfield 1-0 1-1 
Saturday 6th October 2018
Aldershot Halifax Town 1-0 3-0 
Barnet Solihull Moors 2-2 2-0 
Barrow Sutton United 0-1 2-1 
Chesterfield Afc Fylde X2 0-2 0-0 
Dover Athletic Salford City 0-2 1-4 
Ebbsfleet Harrogate Town 0-3 0-2 
Gateshead Dagenham & Redbridge 1-1 2-0 
Hartlepool United Boreham Wood 1-1 1X 2-0 
Maidenhead Utd Leyton Orient 2-3 0-2 
Maidstone United Bromley 2-1 X2 0-1 
Wrexham Havant & Waterlooville 3-1 1-0 
Saturday 29th September 2018
Boreham Wood Harrogate Town 0-1 2-4 
Bromley Halifax Town 1-0 2-2 
Dagenham & Redbridge Ebbsfleet 1-1 1-3 
Dover Athletic Barrow 2-2 0-2 
Gateshead Eastleigh 1-1 0-1 
Hartlepool United Aldershot 1-0 1-1 
Havant & Waterlooville Solihull Moors 2-1 0-1 
Leyton Orient Sutton United 2-0 1X 0-1 
Maidenhead Utd Salford City 1-1 0-3 
Maidstone United Chesterfield 1-1 1-1 
Wrexham Barnet 2-0 1-0 
Tuesday 25th September 2018
Aldershot Maidstone United 2-0 1X 0-1 
Barnet Havant & Waterlooville 3-3 1X 2-2 
Barrow Gateshead 1-1 1-2 
Chesterfield Maidenhead Utd 0-1 1-3 
Eastleigh Boreham Wood 2-2 1-0 
Ebbsfleet Bromley 2-1 1-2 
Halifax Town Afc Fylde 1-1 0-0 
Harrogate Town Wrexham 2-2 0-0 
Salford City Hartlepool United 2-1 3-0 
Solihull Moors Dagenham & Redbridge 1-0 2-0 
Sutton United Dover Athletic 2-0 2-2 
Saturday 22nd September 2018
Eastleigh Dagenham & Redbridge 0-0 X2 1-0 
Aldershot Dover Athletic 2-0 2-0 
Barnet Afc Fylde 0-1 1X 1-1 
Barrow Maidenhead Utd 1-0 2-0 
Chesterfield Gateshead 0-0 X2 0-3 
Ebbsfleet Havant & Waterlooville 4-3 1-1 
Halifax Town Hartlepool United 1-0 1-2 
Harrogate Town Leyton Orient 2-0 1X 0-3 
Salford City Boreham Wood 2-1 3-1 
Solihull Moors Bromley 1-0 5-0 
Sutton United Wrexham 0-2 3-0 
Tuesday 18th September 2018
Sutton United Boreham Wood 1-1 0-4 
Saturday 15th September 2018
Afc Fylde Aldershot 3-0 3-0 
Boreham Wood Barrow 1-0 1-1 
Bromley Salford City 1-0 X2 0-2 
Dagenham & Redbridge Chesterfield 1-0 1-1 
Dover Athletic Solihull Moors 3-2 0-2 
Hartlepool United Eastleigh 1-0 1X 1-1 
Havant & Waterlooville Sutton United 0-0 1-2 
Leyton Orient Barnet 1-0 3-1 
Maidenhead Utd Halifax Town 1-1 1X 3-0 
Maidstone United Harrogate Town 0-1 0-2 
Wrexham Ebbsfleet 0-0 4-1 
Saturday 8th September 2018
Aldershot Bromley 1-1 3-2 
Barnet Maidenhead Utd 0-0 1-0 
Barrow Dagenham & Redbridge 2-0 0-1 
Chesterfield Dover Athletic 1-0 0-0 
Eastleigh Afc Fylde 0-1 0-0 
Halifax Town Leyton Orient 1-1 1-1 
Harrogate Town Havant & Waterlooville 0-0 3-2 
Salford City Maidstone United 1-0 1-0 
Solihull Moors Hartlepool United 0-1 0-1 
Ebbsfleet Gateshead 1-1 0-1 
Wednesday 5th September 2018
Havant & Waterlooville Aldershot 1-0 2-1 
Tuesday 4th September 2018
Afc Fylde Salford City 1-0 0-2 
Boreham Wood Chesterfield 0-0 1-0 
Bromley Barnet 1-0 0-1 
Dover Athletic Ebbsfleet 3-2 1-1 
Gateshead Harrogate Town 0-0 2-3 
Hartlepool United Barrow 1-0 0-0 
Leyton Orient Solihull Moors 2-1 3-0 
Maidenhead Utd Eastleigh 3-3 2-0 
Maidstone United Sutton United 0-1 0-1 
Wrexham Halifax Town 1-0 1X 0-0 
Saturday 1st September 2018
Barrow Solihull Moors 2-1 1-2 
Chesterfield Leyton Orient 0-1 X2 0-1 
Dagenham & Redbridge Salford City 0-0 0-0 
Dover Athletic Barnet 1-1 X2 1-2 
Ebbsfleet Afc Fylde 1-0 1-3 
Gateshead Maidstone United 3-3 1X 1-0 
Harrogate Town Eastleigh 0-1 4-0 
Havant & Waterlooville Hartlepool United 0-1 X2 1-2 
Maidenhead Utd Bromley 3-2 2-2 
Sutton United Halifax Town 1-1 1X 1-1 
Wrexham Aldershot 2-0 2-0 
Monday 27th August 2018
Aldershot Sutton United 0-1 X2 2-1 
Barnet Dagenham & Redbridge 1-1 2-1 
Bromley Havant & Waterlooville 1-0 4-0 
Eastleigh Ebbsfleet 0-2 0-1 
Halifax Town Gateshead 1-1 1-0 
Hartlepool United Chesterfield 0-0 1-0 
Leyton Orient Dover Athletic 2-0 3-0 
Maidstone United Boreham Wood 1-0 1X 1-2 
Salford City Barrow 1-0 3-1 
Solihull Moors Wrexham 2-2 X2 1-0 
Afc Fylde Harrogate Town 1-0 0-0 
Saturday 25th August 2018
Maidenhead Utd Maidstone United 2-2 3-2 
Boreham Wood Halifax Town 1-0 2-1 
Chesterfield Barnet 0-0 0-1 
Dagenham & Redbridge Hartlepool United 1-1 1-2 
Dover Athletic Eastleigh 3-3 1-2 
Ebbsfleet Aldershot 1-0 1X 3-1 
Gateshead Leyton Orient 1-3 1-1 
Harrogate Town Solihull Moors 0-0 3-1 
Havant & Waterlooville Salford City 0-0 1-1 
Sutton United Afc Fylde 1-0 1X 0-0 
Wrexham Bromley 2-0 1X 2-2 
Saturday 18th August 2018
Afc Fylde Dover Athletic 2-1 4-0 
Aldershot Harrogate Town 1-0 0-2 
Barnet Ebbsfleet 0-0 0-3 
Bromley Gateshead 3-2 1-0 
Eastleigh Wrexham 0-0 X2 1-3 
Halifax Town Dagenham & Redbridge 2-2 2-1 
Hartlepool United Maidenhead Utd 0-0 2-1 
Leyton Orient Boreham Wood 2-1 1-0 
Maidstone United Barrow 0-0 1-0 
Salford City Chesterfield X2 0-0 X2 3-2 
Solihull Moors Sutton United 1-1 2-2 
Tuesday 14th August 2018
Afc Fylde Solihull Moors 1-1 3-1 
Aldershot Dagenham & Redbridge 1-1 2-1 
Barrow Chesterfield 1-1 3-2 
Boreham Wood Gateshead 3-2 1X 1-1 
Dover Athletic Havant & Waterlooville 0-0 4-3 
Eastleigh Bromley 2-1 1-0 
Ebbsfleet Sutton United 1-0 0-1 
Harrogate Town Barnet 0-0 2-0 
Maidenhead Utd Wrexham 2-1 0-2 
Maidstone United Leyton Orient 0-1 1-2 
Salford City Halifax Town 0-0 X2 2-1 
Saturday 11th August 2018
Wrexham Boreham Wood 1-1 3-0 
Barnet Eastleigh 0-0 1-2 
Bromley Harrogate Town 1-0 1-1 
Dagenham & Redbridge Maidenhead Utd 1-0 2-2 
Halifax Town Maidstone United 1-1 3-0 
Gateshead Dover Athletic 3-3 2-1 
Hartlepool United Ebbsfleet 1-2 0-1 
Havant & Waterlooville Afc Fylde 0-0 X2 1-1 
Leyton Orient Barrow 1-0 2-2 
Solihull Moors Aldershot 1-0 1-0 
Sutton United Salford City 0-1 1X 2-1 
Tuesday 7th August 2018
Bromley Dover Athletic 2-0 2-2 
Chesterfield Aldershot 1-0 3-0 
Dagenham & Redbridge Maidstone United 1-1 1X 1-2 
Halifax Town Barrow 1-0 2-0 
Gateshead Salford City 0-1 2-1 
Hartlepool United Harrogate Town 0-0 2-2 
Havant & Waterlooville Boreham Wood 1-0 0-0 
Leyton Orient Ebbsfleet 2-1 1X 1-1 
Solihull Moors Maidenhead Utd 1-0 1-0 
Sutton United Eastleigh 3-3 1-0 
Wrexham Afc Fylde 1-1 0-0 
Saturday 4th August 2018
Salford City Leyton Orient 0-1 X2 1-1 
Afc Fylde Bromley 4-2 2-1 
Aldershot Barnet 0-0 1X 0-0 
Barrow Havant & Waterlooville 0-1 3-0 
Boreham Wood Dagenham & Redbridge 3-2 1X 1-0 
Dover Athletic Wrexham 1-0 1X 0-1 
Eastleigh Solihull Moors 0-1 1-2 
Ebbsfleet Chesterfield 1-0 0-1 
Harrogate Town Sutton United 1-0 2-2 
Maidenhead Utd Gateshead 3-1 1-3 
Maidstone United Hartlepool United 1-1 1-1 
s2Member®